Historia lekarstwem na małość, GP, styczeń 2015

Do Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej na wrocławskim Rynku tym razem przyszli ci, którym bliska jest historia Polski i Wrocławia. Tym ciekawsza, że pokazana poprzez historię konkretnych ludzi. Osoby na swój sposób wyjątkowe, nietuzinkowe… Po dziesięciu latach doczekaliśmy się drugiego, uzupełnionego i poprawionego, wydania książki Anny Fastnacht-Stupnickiej „Saga wrocławska. 74 opowieści rodzinne”.

Czytaj więcej...

Historia Polaków przez nią przerzuconych, NTO, grudzień 2014

To, co dla zachowania pamięci o Kresach robi u nas prof. Nicieja, we Wrocławiu czyni Anka Fastnacht-Stupnicka. Właśnie wydała nowe, poprawione wspomnienia dolnośląskich Kresowiaków.

Czytaj więcej...

Ziemianie bez ziemi, grudzień 2014

Po dziesięciu latach ukazuje się drugie wydanie tej wartościowej, chętnie czytanej pozycji. Ale to nie jest zwykła powtórka. Jak we wstępie pisze A.F-S., upływający czas, uwagi czytelników i łatwiejszy dostęp do wiarygodnych źródeł, głównie w postaci dokumentów i relacji innych świadków tych samych wydarzeń, wywołały konieczność dokonania pewnej korekty niektórych pierwotnych opisów rodzinnych historii.

Czytaj więcej...

Usiąść na progu chwili, GP, grudzień 2014

Tak, doczekaliśmy się „Sagi Wrocławskiej”. Tytuł może być nieco mylący. Bo nie do końca jest to książka o Wrocławiu. Jest to jednak bez wątpienia książka o wrocławianach, którzy do stolicy Dolnego Śląska trafili z Kresów, Śląska, Pomorza, Wielkopolski, Małopolski… Losy ich rodzin budowały i budują tożsamość Wrocławia.

Czytaj więcej...

Radio Rodzina, 10.12.2014

Z autorką rozmawia Adrianna Sierocińska.

POSŁUCHAJ

Polskie Radio Wrocław, 03.12.2014

„Dziwne to i do pewnego stopnia oburzające, ale gdy się mówi o bogactwie narodu, to każdy zaczyna wyliczać pola uprawne, lasy, wody, kopalnie, koleje, zakłady przemysłowe, a w najlepszym razie, wymienia na ostatku ludność”.

Czytaj więcej...